botoks a wypełniacz różnice

Jaka jest różnica między botoksem a wypełniaczem

Botoks (toksyna botulinowa) i wypełniacze (zazwyczaj kwas hialuronowy) to zabiegi estetyczne wykonywane wykonywane za pomocą iniekcji  w gabinecie lekarskim. Są minimalnie inwazyjne, co oznacza, że ​​nie wymagają operacji. Tam jednak kończą się ich podobieństwa.

Botoks zawiera oczyszczoną toksynę botulinową (produkowaną przez bakterie), która paraliżuje mięśnie. W ten sposób botoks może pomóc zminimalizować pojawianie się zmarszczek spowodowanych mimiką twarzy.

Wypełniacze skórne zawierają składniki, które zwiększają objętość obszarów przerzedzonych (utrata kolagenu i naturalnego kwasu hialuronowego) z powodu starzenia. To przerzedzenie jest powszechne na policzkach, wargach i wokół ust.

Ludzie powinni zdawać sobie sprawę z kosztów i ryzyka leczenia i mieć realistyczne oczekiwania co do tego, co mogą zrobić.

 

Co to jest botoks?

Botoks jest oczyszczoną formą toksyny botulinowej pozyskiwanej z bakterii. Chociaż jest zabójczy w większych ilościach, niewielka, regulowana ilość botoksu podawanego w celu skorygowania zmarszczek jest bezpiecznie stosowana od dziesięcioleci.

Preparaty takie jak Azzalure, Botox czy Dysport działają poprzez blokowanie sygnałów nerwowych w mięśniach, w których jest wstrzykiwany. Kiedy te sygnały nerwowe zostaną przerwane, dotknięty mięsień jest chwilowo sparaliżowany. Bez ruchu wybranych mięśni na twarzy niektóre zmarszczki można złagodzić, zmniejszyć, a nawet usunąć.

Botoks stosowany w leczeniu jest czasami nazywany neuromodulatorami lub neurotoksynami.

Co może poprawić botoks?

Botox działa tylko na zmarszczki spowodowane ruchem mięśni. Są one znane jako dynamiczne zmarszczki i często nazywane są zmarszczkami mimicznymi.

botoks skutki uboczneNajczęstsze dynamiczne zmarszczki, które toksyna botulinowa może leczyć, to zmarszczki na górnej twarzy, takie jak między brwiami (lwie zmarszczki), poziome na czole i kurze łapki wokół oczu. Te zmarszczki są spowodowane uśmiechaniem się, marszczeniem brwi, mrużeniem oczu i innymi wyrazami twarzy.

Botoks nie działa na cienkie zmarszczki spowodowane zwiotczeniem lub utratą pulchności na twarzy. Są to tak zwane zmarszczki statyczne. Zmarszczki statyczne występują na policzkach, szyi i szczęce.

Botox nie jest trwałym leczeniem. Powtarzanie zabiegu jest konieczne dla utrzymania stałego efektu usuwania zmarszczek botoksem. Większość ludzi uważa, że ​​działanie toksyny botulinowej na rozluźnienie mięśni trwa od 3 do 6 miesięcy.

 

Efekty uboczne i uwagi dotyczące botoksu

Ponieważ działanie toksyny botulinowej z czasem zanika, większość działań niepożądanych jest tylko tymczasowa.

Możliwe działania niepożądane botoksu obejmują:

 • opadanie powieki lub brwi w przypadku wstrzyknięcia w pobliżu oka
 • osłabienie lub porażenie pobliskich mięśni
 • pokrzywka , wysypka lub swędzenie
 • ból, krwawienie, zasinienie, obrzęk, drętwienie lub zaczerwienienie
 • bół głowy
 • suchość w ustach
 • objawy grypopodobne
 • nudności
 • problemy z połykaniem, mówieniem lub oddychaniem
 • problemy z woreczkiem żółciowym
 • niewyraźne widzenie lub problemy ze wzrokiem

Leczenie może również nie działać z powodu przeciwciał, które zwalczają toksynę. Dzieje się tak jednak u mniej niż 1 procent osób , które powtórzyły leczenie botoksem.

Lekarze radzą pacjentom aby po zabiegu nie pocierać ani nie masować miejsca wstrzyknięcia botoksu. Może to rozprzestrzeniać toksynę na otaczającą skórę, powodując opadanie mięśni i inne problemy.

 

Co to są wypełniacze skórne?

Wypełniacze skórne, czasem nazywane wypełniaczami tkanek miękkich, są substancjami przeznaczonymi do wstrzykiwania pod powierzchnię skóry w celu zwiększenia objętości i wypełnienia jej.

Substancje stosowane w wypełniaczach skórnych obejmują:

 • Hydroksylapatyt wapniowy , który jest związkiem mineralnym podobnym do kości.
 • Kwas hialuronowy, który znajduje się w niektórych płynach i tkankach w organizmie, które zwiększają pulchność skóry.
 • Polialkiloimid, przezroczysty żel, który jest kompatybilny z ciałem.
 • Kwas polimlekowy, który stymuluje skórę do wytwarzania większej ilości kolagenu .
 • Mikrosfery z polimetakrylanu metylu (PMMA), półtrwały wypełniacz

Każdy z nich jest przeznaczony do leczenia różnych oznak starzenia lub innych problemów estetycznych.

Czas potrzebny do pracy, a także czas ich trwania, również się różnią. Niektóre wypełniacze trzymają się 6 miesięcy, podczas gdy inne do 2 lat lub dłużej.

Ludzie powinni omówić z lekarzem swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania, aby ustalić, który wypełniacz byłby dla nich najlepszym wyborem.

powiększanie ust

Co mogą korygować wypełniacze skórne?

Różne rodzaje wypełniaczy skórnych są zaprojektowane do leczenia różnych oznak starzenia. W zależności od wybranego wypełniacza mogą:

 • uwydatniać wąskie usta
 • uwydatniać lub wypełniać płytkie obszary twarzy
 • zmniejszać lub usuwać cienie lub zmarszczki pod oczami spowodowane dolną powieką
 • wypełnić lub złagodzić wygląd zagłębionych blizn
 • wypełnij lub zmiękcz statyczne zmarszczki, szczególnie na dolnej części twarzy

Zmarszczki statyczne obejmują te wokół ust i wzdłuż policzków. Te zmarszczki są zwykle wynikiem utraty kolagenu i elastyczności skóry.

Ryzyko i uwagi dotyczące wypełniacza skórnego

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest uważane za bezpieczne, ale mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęstsze problemy to:

 • wysypka skórna, swędzenie lub wykwity przypominające pryszcze
 • zaczerwienienie, zasinienie, krwawienie lub obrzęk
 • niepożądany wygląd, taki jak asymetria, grudki lub nadmierna korekcja zmarszczek
 • uszkodzenie skóry, które powoduje ranę, infekcję lub bliznowacenie
 • zdolność odczuwania substancji wypełniającej pod skórą
 • ślepota lub inne problemy ze wzrokiem
 • śmierć komórek skóry z powodu utraty dopływu krwi do obszaru

Koszt skórnych zabiegów wypełniających jest różny i zależy od wykonującego je usługodawcy, leczonego obszaru i wybranego rodzaju wypełniacza.

Koszty te mogą się różnić w zależności od ilości użytego wypełniacza. Używanie mniej niż pełnej strzykawki z wypełniaczem może być tańsze niż używanie pełnej strzykawki lub więcej niż jednej.

Kluczowe różnice między botoksem a wypełniaczem

Podsumowując, różnice między botoksem a wypełniaczami to:

Toksyna botulinowa : paraliżuje mięśnie, aby zatrzymać zmarszczki spowodowane mimiką twarzy. Zazwyczaj znajdują się na górnej części twarzy, na przykład na czole i wokół oczu.
Wypełniacze skórne : wykorzystują one kwas hialuronowy i podobne substancje do wypełniania obszarów, które utraciły objętość i gładkość. Obejmuje to zmarszczki wokół ust, cienkie usta i policzki, które utraciły pełnię. Mogą być również stosowane na zmarszczkach na czole, bliznach i innych obszarach, które wymagają dodatkowej objętości, aby uzyskać gładszy wygląd.
Efekty botoksu trwają od 3 do 6 miesięcy. Efekty wypełniacza skórnego różnią się w zależności od użytego wypełniacza (z reguły przyjmuje się 6 – 12 miesięcy).

Ponieważ botoks i wypełniacze są różnymi substancjami przeznaczonymi do różnych zastosowań, czasami można je łączyć w jednym zabiegu. Na przykład ktoś może użyć botoksu do korekty zmarszczek między oczami i wypełniacza do korekcji zmarsczka uśmiechu wokół ust.

Chociaż botoks i wypełniacze są minimalnie inwazyjne, nadal wiążą się z pewnym ryzykiem. Osoba powinna być świadoma wszystkich możliwych zagrożeń i korzyści przed skorzystaniem z tych metod leczenia.

Botoks i wypełniacze nie są zalecane dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ludzie, którzy mają określone schorzenia lub przyjmują leki, powinni przedyskutować, czy te zabiegi są dla nich bezpieczne.

Ludzie powinni również omówić, co tego typu zabiegi mogą realistycznie zrobić dla ich wyglądu. Chociaż mogą poprawić młodzieńczy wygląd, wyniki zwykle nie są tak skuteczne, jak zabieg chirurgiczny, taki jak lifting twarzy .

Korzystanie z wykwalifikowanego lekarza, takiego jak dermatolog, chirurg plastyczny lub chirurg estetyczny, pomaga zapewnić bezpieczne i prawidłowe wykonanie zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *