Powiększanie ust – ryzyko i skutki uboczne

Powiększanie ust – ryzyko i skutki uboczne

Pełne usta z zaakcentowaną obwódką często kojarzą się z pięknem i młodością. Nawet ludy plemienne na całym świecie wprowadziły różne materiały do ​​i przez górne i dolne usta wszystkich płci, aby poprawić swoją estetykę. Postrzegany idealny rozmiar i kształt warg zmienia się w czasie i w zależności od kultury.

 

Powiększanie ust kiedyś

Około 1900 r. chirurdzy bezskutecznie próbowali wstrzyknąć parafinę do ust. Ciekły silikon był używany do powiększania warg, począwszy od wczesnych lat 60. XX wieku, ale został porzucony trzydzieści lat później z powodu ogólnych – a później bezpodstawnych – obaw przed wpływem silikonu na ogólny stan zdrowia.

Około 1980 roku do wstrzykiwań został wprowadzony na rynek chirurgii estetycznej kolagen wołowy i stał się standardem do wstrzykiwań .  Jednak ten kolagen nie utrzymywał się za długo i wymagał wstępnych testów alergicznych , co powoduje, że pacjent musi czekać co najmniej trzy tygodnie przed kolejną wizytą. Stąd potrzeba więcej czasu, aby zobaczyć efekty zabiegu.

Obecnie wypełniacze zawierające kwas hialuronowy (np. Restylane, Juvederm czy Stylage ) przez co zwróciły uwagę konsumentów i lekarzy w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii.

Ryzyko i skutki uboczne

W kilku badaniach stwierdzono, że przeszczep własnego tłuszczu do wargi jest jedną z najlepszych metod utrzymywania półtrwałej pełniejszej i bardziej miękkiej wargi. Gdy usta są przepełnione, wyniki mogą być komiczne, często dostarczając pokarm do tabloidów i niecodziennych stron internetowych. Ten wygląd jest czasem kpiąco nazywany „pstrągiem, karpiem”. Nadmiernie agresywne zastrzyki mogą prowadzić do nierówności, a zbyt płytkie mogą powodować wypukłości .

Typowe reakcje mogą obejmować też zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie w miejscu (miejscach) wstrzyknięcia. Inne możliwe powikłania obejmują krwawienie , nierówne usta, ruch implantów lub wyciskanie, gdy implant przebije się przez zewnętrzną powierzchnię skóry. Zwykły spodziewany obrzęk i zasinienie może trwać od kilku dni do tygodnia.

Niektórzy pacjenci są uczuleni na typowe miejscowe środki znieczulające, takie jak lidokaina, i prawdopodobnie nie powinni rozważać powiększania ust tymi metodami Niektórzy źle reagują na test skórny przed otrzymaniem kolagenu. Inni pacjenci, którzy powinni zrezygnować z zabiegów na ustach, to tacy, którzy mają aktywne stany skóry, takie jak opryszczka , problemy z krzepnięciem krwi, infekcje , blizny warg lub niektóre choroby, takie jak cukrzyca lub toczeń, które powodują wolniejsze gojenie. Pacjenci z zaburzeniami nerwu twarzowego, ciężkim nadciśnieniem tętniczym lub nawracającymi zmianami opryszczki zwykłej powinni również unikać powiększania ust. Palenie papierosów wpływa także na szybkość gojenia i końcowy efekt.

Transfer tłuszczu może trwać dłużej niż w przypadku innych wstrzykiwanych materiałów, ale może powodować zbrylanie lub bliznowacenie. Czas, przez jaki może trwać przenoszenie tłuszczu w ustach, zależy często od tego, jak duży obszar obejmuje zabieg i jak blisko jest do dużego naczynia krwionośnego. Ponadto tłuszcz dawcy należy zebrać z innego obszaru ciała pacjenta, który pozostawia inną – choć niewielką – ranę chirurgiczną. Jednak techniki pozyskiwania tłuszczu od dawcy stały się niezwykle dobrze dopracowane.

Patrząc na powyższe, ryzyko i powikłania powiększania ust kwasem hialuronowym lub tłuszczem, jak w przypadku każdego zabiegu, są realne. Jednak wszystko zależy też od tego, gdzie udamy się na zabieg oraz kto i czym będzie go wykonywał.

One Reply to “Powiększanie ust – ryzyko i skutki uboczne”

  1. Mimo tego co tu jest napisane, ja chodzę na wypełnianie ust kwasem hialuronowym i jeszcze nie miałam żadnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *