blizna na skórze

Możliwości leczenia blizn

Blizny to obszary tkanki włóknistej, które zastępują normalną skórę po urazie, wynikają z biologicznego procesu naprawy rany w skórze i innych tkankach ciała.

Blizny są naturalną częścią procesu gojenia, z wyjątkiem bardzo drobnych zmian, każda rana np. po wypadku, chorobie lub zabiegu chirurgicznym powoduje pewien stopień blizn.

Wszystkie blizny składają się z tego samego – kolagenu, co zastąpiona przez nie tkanka, ale skład tkanki bliznowej w porównaniu z normalną tkanką jest inny. Blizny różnią się od innych blizn pod względem wyrażonej ilości kolagenu.

Stymulacja kolagenu za pomocą preparatów

Zastrzyk stymulujący kolagen (kwas poli-L-mlekowy) jest najbardziej zaawansowanym i skutecznym sposobem leczenia blizn z depresją. Po znieczuleniu dotkniętych obszarów. Używana jest bardzo maleńka igła, która porusza się w przód iw tył wachlarzowo, aby rozbić tkankę włóknistą, która tworzy bliznę. Po zabiegu pacjenci mogą spodziewać się niewielkich siniaków przez okres do 1 tygodnia.

Wypełniacze skórne

Wypełniacze tkanek miękkich stosowane są od dziesięcioleci w korekcji deformacji powierzchni. Wybierając środek wypełniający należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym: czas trwania wypełniacza, położenie anatomiczne, głębokość blizny do wypełnienia, ryzyko reakcji alergicznej lub ziarniniakowej oraz ryzyko infekcji.

Najczęstszym wypełniaczem skórnym stosowanym w leczeniu blizn jest kwas hialuronowy, który znajduje się w całym ciele w tkance łącznej, a także w tkance maziowej i płynie.

Radiesse to hydroksyloapatyt wapnia stosowany również w powierzchniowych bliznach depresyjnych i bliznach po trądziku.

Dermaroller

Terapia stymulująca kolagen – Dermaroller znacznie poprawia wygląd blizn potrądzikowych i rozstępów. Dermaroller zapewnia zaawansowane mikro-medyczne igłowanie skóry, zabieg, który stymuluje skórę do regeneracji i regeneracji w sposób naturalny i bezpieczny, tworząc gładszą, jaśniejszą, zdrowszą i młodszą skórę. Igłowanie kosmetyczne osiąga wyniki poprzez zwiększenie ilości i dostęp składników odżywczych do skóry, tkanki bliznowatej, optymalizując w ten sposób funkcję komórek. Ponadto uszkodzenie keratynocytów promuje naskórkowy czynnik wzrostu i skłania komórki do wzmożonej odbudowy.

Zabiegi laserowa – laser CO2

Laser ablacyjny frakcyjny CO2 to bezpieczny i skuteczny sposób leczenia blizn potrądzikowych, szorstkiej tekstury twarzy, szyi, klatki piersiowej, rąk i dłoni oraz blizn chirurgicznych, zasadniczo bez przestojów w życiu codziennym. Obszary blizn leczone frakcyjnymi mikroimpulsami CO2 , zwanymi strefami mikrorozwoju, powodują dostateczne uszkodzenie lasera, aby stymulować produkcję nowego kolagenu i powodować odmłodzenie skóry twarzy.

Peelingi chemiczne na blizny

Istnieją różne rodzaje peelingów, które mogą pomóc w bliznowaceniu, średniej lub głębokiej skórze chemicznej

Peelingi chemiczne o średniej głębokości niszczą naskórek i wnikają w głęboką część skóry, powodując zniszczenie, denaturację białka i stany zapalne na głębszym poziomie. To z kolei powoduje przebudowę kolagenu, a tym samym poprawę i zacieśnienie blizn. Przykłady peelingu chemicznego o średniej głębokości obejmują TCA, Obagi Blue Peel i TCA w połączeniu z kwasem glikolowym.

Leczenie blizn kombinowanych

Każdy indywidualny pacjent może mieć kilka różnych morfologicznych blizn na twarzy, a zatem może wymagać kombinacji zabiegów ukierunkowanych na każdy konkretny rodzaj blizny. Ważne jest zrozumienie harmonogramu tych terapii skojarzonych oraz tego, które terapie mogą być stosowane jednocześnie w porównaniu z tymi, które są rozstawione w odstępach kilku miesięcy. Czas leczenia skojarzonego zależy od modalności i mechanizmów działania.

Każdy pacjent jest wyjątkowy, a poprawa kliniczna może się znacznie różnić u poszczególnych pacjentów. Zalecamy ponowną ocenę pacjenta od 3 do 6 miesięcy po leczeniu, aby ustalić, czy dalsze procedury byłyby korzystne.

Prezentujemy ogólną wskazówkę dotyczącą opcji leczenia skojarzonego, które można rozważyć podczas zbliżania się do pacjenta z bliznami twarzy:

  • Peelingi chemiczne i laserowe odnawianie powierzchni
  • Laserowa renowacja i dermabrazja
  • Stymulacja kolagenu za pomocą iniekcji preparatów i laserowy resurfacing
  • Resurfacing laserem CO2, stymulacja kolagenu za pomocą peelingu chemicznego

One Reply to “Możliwości leczenia blizn”

  1. U mnie najlepsza okazała się kombinacja wstrzykiwania sterydów i wyrównywania powierzchni skóry pilingiem chemicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *